Home | About Me | Gallery | Contact
خانه | درباره من | گالری | تماس
 
 

Manouchehr Mohagheghian

منوچهرم، زاده ایران- اصفهان در محله‌ای چند هزار ساله بنام گورتان واقع در غرب اصفهان خیابان آتشگاه.گورتان محلی هست با صفا با نهر ها، جویبارهای فراوان در میان باغ‌های میوه، صحرا‌های گندم و جو، شبدر و یونجه، قهوه خانه‌ای بر روی نهر و مساجدی که در اعصار کهن آتشکده بود با پدر و مادر و خواهر و برادرم زیر یک سقف زندگی‌ و دورانی بسیار زیبا چه سنتی و مدرن در مراحل گوناگون رشد و روابط فامیل دوستان و مردم داشتم. نیاکانم جزو امنا و بزرگان محل بودند از طبقه‌ای که از دوره ساسانیان به دهقانان و یا دهبانان نامیده می‌شدند و تا اواخر دوره رضا شاه بزرگ راه پدران را ادامه میدادند. پدرم شادروان استاد محققیان و معروف به حااج معلم ادیب، عارف، شاعر و خطاط معاصر اصفهان آموزگار اول و همیشهٔ من از کودکی مرا با فرهنگ، ادبیات، دین و هنر ایران آشنا کرد، شور و شوق در دلم انداخت و به آموزشم پرداخت. خارج از دروس مدرسه روزی به صرف و نحو روز دگر به قرآن و نهج البلاغه و فلسفه و کار با المنجد دگر روز به تاریخ ادیان انطباق ادیان و روزهایی دگر به نثر و نظم و صنایع شعر و تمرین خطاطی و ... سپری میشد.

به زیر چنار مسجد سرلت به گورتان

ان کوی پر ز آب و باغ نمودار بوستان

جایی به قدمت ایران عصر دور

میراث ساده ی دوران باستان

یا در کنار بیشهٔ زاینده رود "جی"

در شهر و خانه و هر جای اصفهان

عشق پدر به پرورش خویش دیده‌ام

احساس او ‌به دانش و درکم چشیده‌ام

درود به روان شاد و پاک و جاودانه پدر بزرگوارم که بدون بدرود با هزاران فرسنگ فاصله بزرگترین گنجینه عشق و مهربانی و پشتوانه ی ادبی ‌، فرهنگی‌، فلسفی‌ و ... مرا با خود به سرای سرمدی برد.

تحصیلاتم در ایران دیپلم طبیعی نظام قدیم بود سپس رشته ی معماری فنی‌ ساختمان و آموختن زبان انگلیسی در انجمن ایران و آمریکا در اصفهان. در حال انقلاب دوران سر بازی آغاز گردید و پس از دو سال با پایان آن دورهٔ و پس از یک سال و نیم تلاش از ایران به فرانسه(پاریس) مهاجرت کردم و روزگار به فراگیری زبان فرانسه و وظایف سیاسی تشکیلاتی گذشت. پس از سه سال و اندی به آمریکا لوس آنجلس، هجرت نهایی صورت گرفت. در لوس انجلس ضمن فراگیری بهتر زبان انگلیسی و تحصیل در رشته نرم و سخت افزار کامپیوتر به کارهای چون روزنامه نگاری و امور فنی ‌مربوطه تبلیغات ،انتشارات، تلویزیون بخش‌های تولید تبلیغی امور فنی ‌و دوربین و چندی نیز به امور تجاری، بازار یابی ‌و فروش اشتغال داشتم. در تمامی‌ سالهای گذشته اموزه و سفارش پدرم که همانا کتاب خواندن، نوشتن و سرودن و خطاطی را با خود داشته‌ام و پیوسته به مطالعه و کتابت و ممارست و تمرین خط غفلت نکرده‌ام و حدودا از سال 1995 به گونه‌ای حرفه‌ای کارهای هنری خود را تا کنون ادامه داده ام.

اطلاعات - خط - تذهیب - رنگ و دیگر مواد

خط

همان طور که اهل فنّ و هنر می‌دانند، دانستن اصول پایه در هر فنّ و هنری مباست و در هنر خوشنویسی یا خطاطی دانستن خط‌ های نستعلیق سپس نسخ رکن رکین این هنر بوده و خوشبختانه پایه ایست که ایرانیان ریخته اند و پس از قرن‌ها تحول و تطور به شیوه کلاسیک کنونی ‌رسیده است. گذشته از اینکه انواع خط ثلث، سدس، ریحان ، کوفی و رقأع و... نیز بدست ایرانیان زیبا تر مدون گردید.

نستعلیق:1-کلاسیک نستعلیق 2- شکسته نستعلیق 3-جلیل 4-منفک 5-ترشیح 6-سیاه مشق و ...

نسخ:1-نسخ کلاسیک 2-نسخ شکسته 3-ترکیب شکسته نسخ با ریحان و ثلث و... 4۴-منفک و ترشیح 5-کتیبه لوح نویسی

طرح و نقش

برای برخی‌که مایلند اسم یا مطلبی خط آن طراحی شود بویژه برای تتو یا لوگو از انواع خط سجع- رقأع و طغرا نیز بهره برداری میشود.

تذهیب

تذهیب به معنای زراندود یا طلا کاری پیرامون نوشتار بر هر سطحی است از کاغذ و بوم و پوست گرفته تا فلزات و مواد پترو شیمی‌ سخت مسطح . تذهیب جلد کتاب و بعدا برگ‌های درون دفاتر دیوانی و درباری و کتب مذهبی ‌در زمان ساسانیان به اوج ترقی‌ و شکوفای رسید سپس به اروپا و دیگر ملل انتقال یافت. البته ایران نیز کاغذ از مصر، فلز از هند و مینیاتور از چین گرفت و با ایرانیزه کردن آن بعدی دگر از تکامل فنّ و هنر بجای گذاشت.آنچه تا کنون از کتب و دیگر آثار تذهیبی دیده و شناخته‌ام تقریبا به گونه‌ای کلاسیک شده و با تفاوتهای در حواشی، اسلیمی ها، ترمه گلها و....دیگر نقوش و خطوط متمایز میگردد و طلا و یا رنگ طلا، نقره ای، مسی ، آبی لاجوردی فیروزه ای، قرمز و سبز رنگ اصلی‌آنها است. باید گفت اخیرا تعدادی از هنرمندان با ذوق بخش‌های از همان طرهحا و نقوش را به صورت قطعه‌ای یا منفرد بر برگی پدید می‌‌اورند و با امتداد آن در حواشی و اطراف طرح‌های زیبا بوجود آورده اند. کاری که من انجام میدهم به گونه‌ای ابداع یا ابتکاری که خویش، خود را آموزش داده ام، ارسال یا سفر تذهیب مینیاتوری در متن اثر و گشت و گذار آن ما بین و لا بلای واژه هاست در طرح و نقشی‌که فقط یکبار بوجود میاید و دیگرنه، با وجودیکه خود را مینیاتوریست نمیخوانم ولی‌با بسیاری از دوستان در این باره گفتگو کرده ایم واژه یا نام "خط یاتور" را مناسب یافته ایم.

مرکب

مرکب مورد استفاده از انواع مرکب‌های آب پایه از موادی طبیعی یا صنعتی و مرکب‌های اکرکیک ضد آب ،مرکب چین، مرکب هندی و دیگر مرکب‌های مرغوب آلمانی‌،انگلیسی و فرانسوی می‌‌باشد.

رنگ

رنگ‌ها نیز از انواع رنگ‌های آب پایه- اکرکیک و روغنی بوده از مرغوبترین مواد موجود.در بعضی‌از کارها با ترکیب رنگ‌ها و اضافه کردن موادی دیگر برای پایداری طولانی مدت رنگ بویژه در مقابل نور نیز از تکنیکی‌اختصاصی استفاده می‌کنم.

کاغذ و دیگر مواد

اکثر کارهایم بر روی کاغذ‌های مرغوب و ضخیم بوده که با مواد غیر اسیدی ساخته شده و دوام و قوامی تا قرن‌ها و هزاره دارد ولی ‌بر روی پوست یا چرم، نئون پلاستیکی ، دیوار گچی، آهن مس ، پوست تنه‌درخت و... کارهای انجام داده ام.

مواد گرما زای نامیرا

بتازگی نیز از موادی که بسهولت از بین رفتنی نیست و باعث گرمایش زمینی ‌است و می‌توان بر سطح آن کاری انجام داد استفاده می‌کنیم چرا که کمکی‌هر چند اندک است به بهداشت و پاکی‌محیط زیست و بهره مندی حداکثر از دستینه بشری.

شعر- ترانه- سرود

برای سرودن شعر و ترانه مقید به سبکی خاص نیستم ولی ‌به باورم سراینده لازم است به اصول و قواعد شعر کلاسیک احاطه داشته باشد سپس شعر نو بسراید.در خصوص سرودن باید بگویم اصولا آن الهام یا بارقه یا شرری که باعث پیدایش سرود یا شعر میشود حداقل از یک مصرع تا دوالی چهار بیت ناخودآگاه در خاطر یا ذهن پدید می‌‌آید سپس بینش، قریحه، استعداد، سلیقه و حساسیت‌های سراینده است که از جرقه الهامی آثاری ایجاد می‌‌کند و می‌‌آفریند.

بیشترینه اشعارم به سبک کلاسیک و ما باقی ‌به شیوه شعر نو و یا تلفیقی از هردوی آنهاست.بدلیل اینکه مختصر گویی و موجز و مسجع نویسی را دوست دارم اکثر سروده‌ها را در قالب غزل - ربأعی - قطعه -تک بیتی و ترانک نوشته‌ام با این وجود از روال مثنوی بویژه در بحور رمل مربع و مسدس -ترجیع بند -ترکیب بند و... در حد اختصار استفاده کرده ام.

سفارش‌ها و پذیرش کار

سفارش‌هایی که تا کنون داشته‌ام به طور کلی ‌در 4 بخش بوده است

مطلب یا شعر مدونی بوده که خواسته اند بصورت ساده یا در طرح و نقشی ‌خطاطی و تدوین گردد.

طراحی خط بر اساس نام و دیگر مطالب کوتاه برای لوگو، مهر، تتو و غیره

کتیبه نویسی بر روی دیوار که اشعاری از شعرای بزرگ ایران خطاطی و منقوش گردیده. سفارش دهنده خواسته است اسامی عزیزانش یا محتوی و ف وای احساس، اندیشه ، تجربه و یا خاطراتش اولا در قالب شعر و کلام تهیه شود پس از تایید خطاطی و تذهیب و ... گردد.

برای سفارش خود به قسمت تماس رجوع نموده خواهشمند است از درج مشخصات خویش دریغ نفرماید


 

 
Add me on Facebook

© Copyright 2009 Manouchehr Mohagheghian, All Right Reserved.
Web Design and Power by: U.S. Art Studios Inc.